Mateusz Pachana i Adrian Jureczko z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie wygrali II edycję ogólnopolskiego konkursu AutoFachman. Konkurs organizowany przez Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie skupia największe polskie i światowe firmy motoryzacyjne oraz najlepszych uczniów zawodów motoryzacyjnych z kraju.
Pomysł rywalizacji oraz integracji szkół, branży motoryzacyjnej i uczniów, którzy niedługo wejdą na rynek pracy to strzał w dziesiątkę. 9 maja hala Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie stała się miejscem zmagań najlepszych 10 zespołów, które przebrnęły przez eliminacje i I etap konkursu. Jego celem jest odkrycie talentu najlepszego młodego mechanika samochodowego w Polsce.
- To nasza misja, aby młodzież, którą jest naszą przyszłością przygotowywać i wspierać w tym, aby kiedyś byli jak najlepiej przygotowani do wykonywania swoich zawodów. Myślę, że w tej formie jest to bardzo atrakcyjne, wierzę, że przedsiębiorcy z województwa śląskiego też dostrzegą ten potencjał, który dzisiaj tu pokażą. Właśnie tego typu wydarzenia pokazują, jaką mamy zdolną młodzież - mówił Bartłomiej Kowalski zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- To takie miejsce, w którym dobrze widać, że jak jesteśmy razem, to w jedności jest siła. Jest tutaj samorząd, szkoła, przedsiębiorcy - jak to wszystko razem funkcjonuje to efekty muszą być. Najważniejsza dla ucznia jest możliwość praktyki na najnowocześniejszym sprzęcie, wy to dzisiaj realizujecie - podkreślił Dariusz Domański, wicekurator oświaty w Katowicach.
O tym, że sojusz samorządu, przedsiębiorców i nauki dla edukacji jest niezwykle ważny mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. - Jesteśmy w sojuszu dla edukacji, dla dobrego kształcenia świetnych mechaników i świetnych spawaczy, którzy wiedzą, jak sobie poradzić w życiu zawodowym i będą bardzo poszukiwani na rynku pracy, pewnie sami będą te miejsca pracy tworzyli - mówiła starosta, dziękując Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, firmom motoryzacyjnym, które włączyły się w organizację konkursu oraz szkołom, które wzięły w nim udział.
W wielkim finale AutoFachmana rywalizowali: Mateusz Pachana i Adrian Jureczko z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie, Karol Skowron i Kamil Tryc z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim, Paweł Kamiński i Lis Bartosz z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie, Kacper Andrasiak i Filip Dudzik z Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju, Miłosz Furman i Kacper Czapka z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, Konrad Krzyżkowski i Kamil Krzyżkowski z Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie, Daria Piperek i Michał Duda z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie, Michał Uliczka i Maksymilian Tront z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu, Jakub Korzyniewski i Jakub Małolepszy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie oraz Mateusz Pudełko i Magdalena Boruta z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.
Zawodnicy mierzyli się z konkursowymi zadaniami odwiedzając stanowiska przygotowane przez firmy motoryzacyjne. Specjaliści przygotowali dla nich zarówno zadania praktyczne, jak i teoretyczne. Uczniowie m.in. dobierali akumulatory do różnych pojazdów, demontowali i montowali kolumny amortyzatora z użyciem odpowiednich narzędzi i zachowaniem właściwej procedury naprawy, musieli wykazać się wiedzą z zakresu napędu rozrządu, osprzętu, silnika czy obsługi łożysk kół.
Rywalizacja była niezwykle zacięta, a o poszczególnych miejscach decydowały nawet ułamki punktów. - Dużo było konkurencji na logikę, ale wiedzę trzeba było mieć obszerną. Podparcie z teorii było w praktyce, a z praktyki w teorii. Mierzyliśmy się z bardzo zróżnicowanymi konkurencjami od każdego z wystawców, które były bardzo fajnie przygotowane - powiedzieli Mateusz Pachana i Adrian Jureczko z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie, którzy zajęli I miejsce w konkursie. Adrian jest uczniem II klasy, a Mateusz IV klasy technikum. - Wiążemy z zawodem mechanika samochodowego swoją przyszłość - podkreślają.
II miejsce zajęli Miłosz Furman i Kacper Czapka z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, natomiast III miejsce - Michał Uliczka i Maksymilian Tront z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu.
Nagrody dla zawodników i nauczycieli ufundowali współorganizatorzy konkursu, autorzy finałowych zadań i konkurencji: ATH-Heinl, Högert Technik, VARTA Automotive, OSRAM Automotive, Motul Polska, Schaeffler, Hepu, Normfest Polska Sp. z o.o., TEXA Poland, ATE, Delphi Technologies , KYB, SNR, Febi Bilstein.
Uczestnicy konkursu wzięli udział w spotkaniu z Bartoszem Woźnikowskim - głównym programistą firmy Techtir, który opowiedział o starcie w tegorocznym Rajdzie Dakar. Wielką atrakcją była ciężarówka z numerem 509, która znalazła się w TOP10 Rajdu Dakar 2023. Podążał nią przez pustynię team polsko-czeski w składzie: Tomas Vratny, Jaromir Matrinec oraz Bartłomiej Boba.
Wydarzenie wsparły także: Proxima, Fesh Fesh, Bazar u Koziołka, Artur Stachura Szkolenia, Stowarzyszenie Pszczyńskich Przedsiębiorców, Re della Moda, Urząd Miejski w Pszczynie. Patronat medialny: pless.pl, Telewizja TVS, TVP3 Katowice, Radio Katowice, MotoFocus.pl
Ambasadorami konkursu byli: dr Janusz Michałek - prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Barbara Bandoła - starosta pszczyńska, Alfred Franke - prezes Grupy Medialnej Motofocus oraz Bartosz Woźnikowski - dyrektor TechTir. Konkurs został objęty honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.
źródło: powiat.pszczyna.pl